معیارعلم

معیارعلم

آثار چاپ شده در معیارعلم

«چیکا ژون» (Chika Jeune) تنها سه روز پس از زلزله هولناک هاییتی در سال ۲۰۱۰ به دنیا آمد و کودکی‌اش را در سرزمینی مصیبت‌زده و فقیر گذراند. وقتی مادرش به هنگام زایمان برادر چیکا از دنیا می‌رود، چیکا به یتیم‌خانه Faith منتقل می‌شود که توسط میچ آلبوم در Port Au Prince اداره می‌شود. برای آلبوم و همسرش که خودشان فرزندی نداشتند، ۴۰ کودکی که در آن یتیم‌خانه زندگی، بازی و تحصیل می‌کردند، تبدیل به بخشی از خانواده شده بودند. اما آمدن چیکا به یتیم‌خانه متفاوت بود. اعتماد به نفس و شجاعت چیکای سه ساله همه‌ی بچه‌ها و معلم‌ها را تحت تاثیر قرار داد. اما در سن ۵ سالگی بیماری وخیمی در چیکا شناسایی شد که هیچ دکتری در هاییتی توانایی درمانش را نداشت.

کتاب Waiting for Godot نمایشنامه‌ای بی‌نظیر نوشته‌ی ساموئل بکت و شاید به جرات بتوان گفت جزو ۱۰ نمایش‌نامه‌ی معروف جهان است. ساموئل بکت را در ایران با کتاب‌های زیادی می‌شناسند اما کتاب Waiting for Godot یا همان در انتظار گودو از برترین آثار این نویسنده‌ معروف در سراسر جهان است؛ به‌طوری که این نمایشنامه‌ جذاب را نه تنها کارگردانان بزرگ ایران، بلکه بزرگ‌ترین هنرمندان و کارگردان‌های جهان بر روی پرده‌‌ی نمایش برده‌اند. گودو در کتاب Waiting for Godot شخصیتی است که هرگز دیالوگی ندارد و حتی کسی نمی‌داند وجود خارجی دارد یا نه. شخصیتی که تمام داستان حول او می‌گردد و باور به وجودش فلسفه‌ ناتوانی مطلق انسان و امید بی‌سرانجامش به بهبودی را نمایش می‌دهد. نمایش‌نامه و کتاب Waiting for Godot از خوش‌اقبال‌ترین نوشته‌های ساموئل بکت در سراسر جهان است و ده‌ها ترجمه‌ی معتبر از آن در ایران و هزاران ترجمه به زبان‌های مختلف در جهان وجود دارد.

رمان تمام این مدت اثری دیگر از ریچل لیپینکات و میکی داتری نویسندگان رمان تحسین‌شده «پنج قدم فاصله» است. در این داستان هم ما با دو نوجوان عاشق روبه رو هستیم و عشقی لطیف و ناب همراه با اندوهی که رشد می‌کند و با تحول خود، نگاه انسان را هم به عشق، زندگی و مرگ متحول می‌سازد.

می توانید به دنبال شغل و حرفه مورد علاقه خود بروید...

تاب مالون می میرد، دومین اثر از سه گانه ی معروف ساموئل بکت است که در سال 1951 به انتشار رسید. پیرمردی در اتاقش روزهای آخر زندگی را پشت سر می گذارد. برایش غذا می آورند و تمیزش می کنند در حالی که او به انتظار مرگ نشسته است. پیرمرد در همین حالِ انتظار، برای گذران وقت، قصه هایی در ذهن خود می سازد و شخصیت های گوناگون و متفاوتی از قوه ی تخیل او می گذرند. این رمان جریان ساز با داستانی متفاوت و به یاد ماندنی، هم ردیف آثار بزرگی چون «در انتظار گودو» و یا «آخر بازی» قرار می گیرد. مالون می میرد به همراه دو رمان دیگری که این سه گانه را تکمیل می کنند، آغازگر دوران شکوفایی داستان سرایی بکت است؛ دورانی که مسائل زبانی و استفاده از روایتی غیرسنتی، در مرکز توجه این نویسنده ی جریان ساز قرار گرفت. این کتاب را می توان نقطه ای در نظر گرفت که بکت در آن، مسیر نویسندگی خود را تغییر داد.

ترس غم و اندوه، از دست دادن، خیانت. ریچل هالیس همه ی این چیزها را تجربه کرده است ، و او می داند که شما هم چنین چیزهایی را دارید. حالا او تو را به آن طرف ماجرا می برد.

پول چگونه اختراع شد؟ چرا چنین نقش مهمی در زندگی هایمان ایفا میکند؟ آیا اسباب شادی ما را فراهم میکند یا اینکه حاصلی جز تلخ کامی ندارد؟ بشر در آینده چه برنامه ای برای پول دارد؟

دکتر ویلیام گلسر در کتاب تئوری انتخاب، روانشناسی جدیدی را معرفی می کند که اگر به درستی به آن عمل شود، می تواند ناتوانی های متداول ما را در ارتباط درست با دیگران به طور کلی دگرگون سازد؛ ناتوانی هایی که ریشه ی تقریباً تمامی نارضایتی هایمان در زندگی هستند. به عقیده ی گلسر، ما برای پیشرفت در ارتباطات انسانی باید روانشناسی مجازات گر و سرکوب گرانه را کنار بگذاریم. برای مثال، او استدلال می کند که اگر شما در حال حاضر در رابطه ای ناخوشایند هستید، یکی از شما یا هر دویتان در حال استفاده از روانشناسی کنترل گرانه ی بیرونی بر دیگری است. برخلاف چیزی که احتملاً به آن باور دارید، مشکلات ما نه در گذشته بلکه همیشه در حال حاضر ریشه دارند. برای داشتن یک زندگی بهتر، باید لحظه ی حال را به جای گذشته ای که دیگر وجود ندارد، تغییر دهیم.

مرد نجاری در حال ساختن پایه یک میز از چوب درخت کاج بود که متوجه می­شود این چوب قدرت صحبت کردن دارد، برای همین کمی نگران می­شود. او برای خلاص شدن از دست این چوب آن را به پیرمرد فقیری به اسم «ژپتو» (Geppetto) می­دهد، اما ژپتو با صرف وقت زیادی روی آن، یک عروسک چوبی به اسم «پینوکیو» (Pinocchio) می­سازد. پینوکیو از همان ابتدا شروع به اذیت و آزار پیرمرد بیچاره می­کند و هنگامی که ساخت پا­هایش کامل ­می­شود و راه رفتن را یاد می­گیرد، از خانه فرار می­کند. ژپتو به دنبال او می­رود و می­خواهد او را به خانه باز گرداند اما به اتهام آزار رساندن به این عروسک توسط پلیس‌­ها دستگیر و به زندان فرستاده ­می­شود. وقتی پینوکیو به خانه برمی­گردد، اسباب بازی دیگری که داخل خانه وجود داشت شروع به نصیحت او ­می­کند و به او می­گوید که باید با ژپتو بهتر رفتار کند اما پینوکیو عصبانی می­شود و اسباب بازی را خراب می­کند. همان شب پینوکیو نزدیک گاز می­شود اما پاهایش را می­سوزاند و متوجه می­شود که ژپتو همانند پدر اوست و به او نیاز دارد. پدر ژپتو دوباره برای پینوکیو پاهای جدیدی می­سازد و از آنجایی که هنوز پینوکیو را دوست می­دارد، وسایل با ارزشی هم که برایش مانده­ است را می­فروشد و پینوکیو را به مدرسه می­فرستد. پینوکیو متوجه می­شود با وجود اخلاق بدش، قلب مهربانی دارد، پس تصمیم می­گیرد تا پول دراورده و به پدر ژپتو کمک کند اما در این راه وارد ماجراها و دردسرهای بزرگی می­شود.

اثری ماندگار از نویسنده فرانسوی و برنده جایزه نوبل ادبیات آلبر کامو. داستانی تمثیلی از شهر بندری Oran که گرفتار طاعونی هولناک شده اند. این اثر پوچی زندگی انسان قرن 20 را بصورت عجیبی به قلم می کشد. انسان هایی بی تفاوت نسبت به درد و زجر هم نوعان خود و نبردی از پیش باخته و کشاکشی بی معنا بین زندگی و مرگ. سرنوشتی پوچ و تنهایی مطلق انسان مدرن. داستان در شمال آفریقا در شهر بندری Oranشکل می گیرد. به طور ناگهانی هزاران موش فاضلاب در نواحی مختلف شهر از بین می روند و همین اتفاق باعث شروع طاعونی سخت در این شهر می شود. اما مقامات شهر و بیشتر پزشکان نسبت به این امر کاملا بی تفاوت هستند. دکتر Rieux و دکتر Castel تمام تلاش خود را برای بیدار کدن مقامات این شهر می کنند اما زمانی این اتفاق می افتد که بسیار دیر شده و مقامات تمام شهر را قرنطینه می کنند. روایتی تمثیلی از پوچی زندگی و بی تفاوتی مردمان قرن بیست نسبت به آن. اگر طرفدار ادبیات و فلسفه پوچ گرایانه قرن 20 امی هستید پس رمان کتاب طاعون را نباید از دست دهید.

بخش عمده ی داستان این رمان در شهر پراگ و در اواخر دهه ی 1960 و اوایل دهه ی 1970 اتفاق می افتد و به ماجرای زندگی دو زن، دو مرد و یک سگ می پردازد. شخصیت های جذابی در این رمان حضور دارند: توما، جراح برجسته ای است که روابط پنهانی زیادی دارد و همسرش، ترزا، عکاسی است که خونش از بی وفایی های همسرش به جوش آمده است. سابینا، معشوقه ی توما و هنرمندی آزاداندیش است و فرانز، پروفسوری سوییسی و معشوق سابینا است؛ و درنهایت سیمون، پسر توما از ازدواج قبلی اوست که رابطه ی چندان گرمی با پدر ندارد. کوندرا در این اثر ارزشمند به اساسی ترین سؤال بشر پرداخته است: «انسان چگونه بار هستی را به دوش می کشد؟»

چقدر خوبه دوستی داشته باشی که به اندازه‌ی تو عاشق پاستیل‌های بنفش باشه! اما اگه اون یه موجود خیالی باشه که فقط تو می‌بینی، چی؟!

وقتی نیچه گریست آمیزه ای است از واقعیت و خیال، جلوه ای از عشق، تقدیر و اراده در وین خردگرای سده ی نوزدهم، و در آستانه ی زایش دانش روانکاوی. فردریش نیچه، بزرگ ترین فیلسوف اروپا، یوزف برویر، از پایه گذاران روانکاوی، دانشجوی پزشکی جوانی به نام زیگموند فروید، همه اجزایی هستند که در ساختار رمان در هم تنیده می شوند تا حماسه ی فراموش نشدنی رابطه ی خیالی میان بیماری خارق العاده و درمان گری استثنایی را بیافرینند. در ابتدای رمان، نیچه در نامه هایی که به لو سالومه می نویسد، مشخص می سازد که در پی ایده ای برای خودکشی است و لو سالومه، این زن دست نیافتنی از برویر می خواهد با استفاده از روش آزمایش درمان با سخن گفتن به یاری نیچه ی ناامید و در خطر خودکشی بشتابد. اما او چگونه می تواند این مرد مغرور تاریخ را وادار سازد که به پزشک یوزف برویر مراجعه کند ؟ در این رمان جذاب، دو مرد برجسته و اسرارآمیز تاریخ، تا ژرفای وسواس های خویش پیش می روند و در این راه، به نیروی رهایی بخش دوستی دست می یابند.

گیر افتادن در یک کلبه مجلل روستایی که توسط انبوهی از برف‌‌های کوه‌های آلپ محاصره شده است، خیلی هم بد به نظر نمی‌رسد. مخصوصاً وقتی یک منظره نفس‌گیر، یک آشپز ماهر، یک آتش دنج برای گرم نگه داشتن شما و دوستانی که تنهایی شما را پر می‌کنند وجود داشته باشند. اما چه اتفاقی می‌افتد اگر که آن جمع، ۸ نفر از همکارانتان باشند و شما به هیچ عنوان نتوانید به آن‌ها اعتماد کنید...

خطرناک‌ترین بیماری تاریخ بشریت، بیشعوری است. این چیزی است که «خاویر کرمنت» در کتاب بیشعوری به آن اعتراف می‌کند. اما جای نگرانی نیست. کرمنت صادقانه می‌گوید که خودش هم قبلاً بی‌شعور بوده و توانسته خودش را درمان کند. او این کتاب معروف را نوشته تا راهکارهای عملی درمان این عارضه را به دیگران هم نشان دهد. به‌نظر می‌رسد که بی‌شعوری یکی از دغدغه‌های اصلی کرمنت است و او در این اثر توضیح می‌دهد چرا بعضی ها بیشعورند. سایر آثار خاویر کرمنت هم در فضایی مشابه نوشته شده‌اند. «بی‌شعورهای گردن‌کلفت»، «بی‌شعورهای ابدی» و «توطئه‌ی بی‌شعورها» از کتاب‌های این نویسنده هستند که در همه‌ی آن‌ها، جنبه‌های متفاوتی از بی‌شعوری و راهکارهای شناخت و مقابله با آن ارائه شده است. می‌توان به‌جرئت گفت که این کتاب در ایران، بیشترین طرفدار را دارد. آن‌قدر که حتی از کسانی که چندان اهل کتاب و کتاب‌خوانی نیستند هم نام این کتاب را می‌شنوید. نکات و مواردی که در این کتاب آمده، می‌تواند به شناخت رفتارهای نادرست خود و اطرافیان و نحوه‌ی مقابله با آن‌ها، کمک کند. با استفاده از همین راهکارهاست که می‌توانیم زندگی سالم‌تر و آرام‌تری برای خود و دیگران ایجاد کنیم.

در کتاب The Instant Millionaire با تلاش‌های یک میلیونر موفق آشنا می‌شویم. آیا انسان‌های موفق، سخت‌تر از کسانی که فقط رویای موفقیت را داشتند کار کرده­‌اند؟ آیا این انسان‌ها باهوش‌تر و خوش‌شانس‌تر بودند و ترس کمتری در این راه داشتند؟ و آیا موفقیت مالی می­تواند خوشبختی به همراه آورد؟ وقت جواب دادن به این دست سؤالات است که همیشه و همیشه با آن­‌ها مواجه شدیم. در کتاب «میلیونر آنی»، «مارک فیشر» نویسنده‌ی کتاب، در قالب یک پیرمرد دانا و ثروتمند جواب این گونه سوالات را می­دهد. مرد ثروتمند در کتاب به اسم «میلیونر آنی» شناخته می­شود چون تنها یک شب طول کشید تا راه و روش ثروتمند شدن را بیابد. از سوی دیگر مرد جوانی در داستان وجود دارد که آرزوهایش بی‌نتیجه مانده و افسرده شده­ است. در حکایتی بی نظیر، «میلیونر آنی» (The Instant Millionaire) راه و روش‌های کاربردی برای آشنایی با تفکر میلیونرها را به این مرد جوان و تمام خوانندگان کتاب نشان می­دهد.

چگونه مى‌توان هم از مردم گریخت و هم از نزدیک با ایشان، و برایشان، زندگى کرد؟ چگونه مى‌توان هم به زندگى آدمیان و قراردادهاى دیرینه آن پشت‌پا زد و هم براى آنان و به کمک خودشان، زندگى نو و نظم نوینى را جستجو کرد؟ بارون روندو به این پرسش‌ها پاسخ مى‌گوید. پاسخى نه با وعظ و نظریه‌پردازى که با خود زندگى‌اش، با شیوه زیستنش مى‌آموزد که براى آدم همه چیز شدنى است؛ تنها به این شرط که بخواهد و بهاى آن را بپردازد.

الیو پرلمن ۱۷ساله، یک پسر ایتالیایی/آمریکایی یهود است که در ۱۹۸۳ در یک محله روستایی در شمال ایتالیا با والدینش زندگی می‌کند. الیو بیشتر وقتش را کتاب می‌خواند. پدر الیو، سمی پرلمن یک استاد باستان‌شناسی است و تابستان هر سال از یکی دانشجویان دکترا دعوت می‌کند در ازای شش هفته اقامت رایگان و نوشتن مقاله‌های دکترای خود، به کارهای دانشگاهی پرلمن کمک کند. امسال این مهمان اُلیور ۲۴ ساله است. الیو دوستدار کتاب و نابغه ای در موسیقی است. برعکس او، الیور پسری با اعتماد به نفس بالا بوده و شخصیتی کاملاً متضاد با الیو دارد. از ابتدای ورود اُلیور، الیو به حضور او حساس شده و توجه او به اُلیور جلب می‌شود.

داستان این رمان به مونولوگ تأثیرگذار مادری می پردازد که با کودک درون شکمش صحبت می کند. این نامه با مطرح کردن سؤالاتی دشوار به موضوعاتی اساسی همچون سِقط و معنای زندگی می پردازد: آیا تحمیل کردن زندگی به یک موجود منصفانه است، در حالی که این زندگی ممکن است با رنج همراه باشد؟ آیا به دنیا نیامدن بهتر است؟ این کتاب بر معنای واقعی زن بودن دست گذاشته است: قدرتِ بخشیدن و یا نبخشیدنِ زندگی. آیا شخصیت اصلی داستان می تواند از عهده ی بزرگ کردن موجودی همانند خود برآید و بخشی از آزادی ها و زندگی گذشته ی خود را در این راه فدا کند؟